Клуб Етър

В Баку отличиха Бояна Томова като перспективна млада състезателка

There are no translations available.

16-годишната Бояна Томова счупи два национални рекорда

Кметът на селото на спортистите на Първите европейски игри в Баку Елчин Сафаров награди Бояна Томова. 16-годишната великотърновка бе отличена като перспективна млада спортистка на стартовете в азербайджанската столица. Възпитаничката на треньорката Роза Георгиева получи фино изработен комплект чаша и чинийка за чай. Тя заслужи вниманието със силните си изяви в плувния турнир.

Бояна Томова се представи отлично, записвайки два национални рекорда, и участва на два полуфинала. Състезателката на „Етър 2000” остана на едно място и на 0, 29 секунди от финал на 50 метра гръб, като завърши девета в полуфиналите, а в спора за медалите участват само първите 8.
Бояна даде време от 29, 66 секунди, което е нов национален рекорд на България за девойки старша възраст. Великотърновското момиче бе единствената българска плувкиня, участвала в два полуфинала в Баку. В сериите на 100 метра гръб Томова даде 1:04.31 минути, което я нареди на 9-о място от 41 стартирали плувкини. Търновката остана на 11 стотни от своя рекорд в дисциплината (1.04.20 мин.). Няколко часа по-късно по време на полуфинала на 100 м гръб Бояна спря хронометрите на 1:03.98 мин., което й отреди 10-о място и нов национален рекорд за девойки старша възраст. С този резултат Бояна стана едва третата българка, слязла под 1:04 мин. и го направи едва на 16 години.
В момента националният рекорд на 100 м гръб при жените принадлежи на Екатерина Аврамова, която го заковава на 1:01,10 по време на световното първенство в Шанхай през 2011 г. Преди нея под 1:04 мин. беше слизала само европейската медалистка Бистра Господинова с постижението си от 1:03,55 на шампионата на континента в София през 1985 г. На 200 метра гръб Томова остана 22-ра с резултат от 2:21, 87 минути.

Плувният турнир в Баку важи за европейско първенство за 18-годишни при юношите и за 16-годишни при девойките. Бояна Томова има покрит норматив за участие на Световното за младежи и девойки в Сингапур през август. Освен нея там ще стартира и съотборникът й в „Етър 2000” Антъни Иванов.